Діяльність ОС ПВ ДП «УКРНДІВ»
Діяльність ОС ПВ
Свою діяльність ОС ПВ ДП «УкрНДІВ» будує на підставі нормативних документів, Політик, Порядків та Методик, розроблених у відповідності до чинного законодавства.
Процедури сертифікації продукції, охоплюють, зокрема:
– правила і порядок видання, підтримування, продовження, призупинювання дії чи скасування сертифікації;
– порядок оцінювання і процес сертифікації стосовно обраної схеми сертифікації;
– опис прав та обов’язків заявників і постачальників сертифікованої продукції;
– інформацію про правила та порядок розглядання апеляцій, скарг та спірних питань. Діяльність щодо розгляду апеляцій, скарг та спірних питань ОС ПВ ДП «УкрНДІВ» здійснює згідно з вимогами ДСТУ EN ISO/IEC 17065:2019, а також відповідно до розроблених на його основі НЯ 9.23 «Настанова щодо якості ОС ПВ ДП «УкрНДІВ» та інших організаційно-методичних документів та ПС 9.16 «Порядок розглядання апеляцій, скарг та спірних питань ОС ПВ ДП «УкрНДІВ».
Усі роботи по сертифікації продукції оплачує заявник відповідно до укладених господарських договорів з ОС ПВ ДП «УкрНДІВ», при цьому фінансові затрати розраховуються залежно від вибраної схеми сертифікації та трудомісткості робіт (ПС 9.04 «Порядок визначення вартості робіт з оцінки відповідності (сертифікації) продукції та формування договірних документів ОС ПВ ДП «УкрНДІВ»).
Для укладання господарського договору на сертифікацію продукції необхідно направити в орган сертифікації свої поштові та банківські реквізити, а також повне найменування та поштову адресу заводу – виробника продукції.
В загальному випадку порядок проведення оцінки відповідності (сертифікації) продукції (пункт 4 ПС 9.06 «Порядок оцінки відповідності продукції для рухомого складу та інфраструктури залізничного транспорту») містить:
а) отримання заявки на проведення сертифікації продукції (пункт 4.2 ПС 9.06);
б) розгляд заявки(пункт 4.3 ПС 9.06), що включає:
– попередню оцінку та аналіз наданої документації;
– прийняття рішення за заявкою із зазначенням схеми сертифікації (додаток В ПС 9.06 (Ф-9.06-02 або Ф-9.06-02.1);
в) оцінювання (пункт 4.4 ПС 9.06), що у загальному випадку включає:
– залежно від обраної схеми аналіз виробництва, або обстеження виробництва, або атестацію виробництва або перевірку (обстеження) виробництва на підставі сертифікату на систему управління якістю, пункт 4.4.20 ПС 9.06 із застосуванням, у разі необхідності, або ПС 9.10 «Порядок обстеження виробництва під час оцінки відповідності (сертифікації)) продукції», або ПС 9.11 «Порядок атестації виробництва», або ПС 9.12 «Порядок проведення перевірки елементів системи управління якістю підприємства-виробника під час оцінки відповідності (сертифікації) продукції»);
– відбирання, ідентифікацію зразків продукції та їх випробування (пункт 4.4.20
ПС 9.06 із застосуванням ПС 9.08 «Порядок відбору та ідентифікації зразків для випробувань»);
г) аналізування даних (пункт 4.5 ПС 9.06), що включає аналіз всієї отриманої інформації і результатів оцінювання для прийняття рішення щодо сертифікації;
д) прийняття рішення щодо сертифікації (пункт 4.6 ПС 9.06) здійснюється на підставі результатів аналізування даних із застосуванням, у разі необхідності, ПС 9.14 «Порядок скорочення, призупинення або скасування оцінки відповідності (сертифікації)».
е) видачу документів за результатами сертифікації (пункт 4.7 ПС 9.06). У разі прийняття позитивного рішення щодо сертифікації, ОС надає клієнту офіційні документи щодо сертифікації, які чітко визначають або дозволяють ідентифікувати таке:
– назву та адресу ОС;
– дату надання сертифікації;
– назву та адресу клієнта;
– сферу сертифікації;
– термін дії або дату закінчення сертифікації, якщо дія сертифікації відрізняється від встановленого за схемою сертифікації періоду часу;
– будь-яку іншу інформацію, яку вимагає схема сертифікації.
Форми офіційних документів та знаків щодо сертифікації, які дозволяє ОС, порядок їх застосування встановлені в Порядку ПС 9.26 «Порядок застосування ліцензій, сертифікатів, атестатів і знаків, дозволених ОС ПВ ДП «УкрНДІВ».
ж) ведення переліку сертифікованої продукції (пункт 4.8 ПС 9.06). ОС підтримує інформацію щодо сертифікованої продукції, яка містить щонайменше таке:
– ідентифікацію продукції;
– стандарт(и) та інший(-і) нормативний(-і) документ(и), на відповідність до яких продукція сертифікована;
– ідентифікацію клієнта
и) нагляд (пункт 4.9 ПС 9.06) за сертифікованою продукцією, процесом чи послугою. Якщо схема сертифікації вимагає нагляду або, якщо постійне використання знака сертифікації було дозволено для розміщення на продукції (чи на її упаковці, супровідної та експлуатаційної документації), або постійне використання знака сертифікації було дозволено для процесу чи послуги, що були сертифіковані, ОС встановлює та визначає періодичну діяльність з нагляду за маркованою продукцією (процесом чи послугою), щоб забезпечити постійну демонстрацію виконання вимог до продукції (процесу чи послуги).
к) використовування ліцензій, сертифікатів і знаків відповідності (пункт 4.10 ПС 9.06). Під час нагляду ОС здійснює контроль за використанням і демонструванням ліцензій, сертифікатів, знаків відповідності та будь-яких інших засобів для зазначення того, що продукція є сертифікованою. Правила використання сертифікатів і знаків, дозволених ОС, з урахуванням вимог ISO/IEC Guide 23 та ISO/IEC 17030 наведені у ПС 9.26.
л) урахування змін, що впливають на сертифікацію (пункт 4.11 ПС 9.06). Якщо схема сертифікації вводить нові або змінені вимоги, що впливають на клієнта (принаймні змінені вимоги нормативних документів на продукцію, послуги тощо), ОС забезпечує, щоб всі зміни були повідомлені всім клієнтам. ОС перевіряє впровадження змін клієнтами та вживає заходів, які вимагає схема сертифікації. Зміни, що впливають на сертифікацію, можуть охоплювати нову інформацію, що стосується виконання сертифікаційних вимог, отриману ОС після того, як сертифікація була надана.
Впровадження змін, які впливають на сертифікацію, можуть охоплювати такі дії:
– оцінювання;
– аналізування даних, отриманих під час оцінювання;
– прийняття рішення;
– видання змінених офіційних документів щодо сертифікації для розширення або скорочення сфери сертифікації;
– видання документів щодо сертифікації стосовно змін в діяльності з нагляду (якщо нагляд є частиною схеми сертифікації).
м) закінчення терміну дії, скорочення, призупинення або скасування сертифікації (пункт 4.12 ПС 9.06). Якщо за результатами нагляду або інакше була виявлена невідповідність до сертифікаційних вимог, ОС розглядає та приймає рішення щодо відповідних дій, які можуть охоплювати таке:
– продовження дії сертифікації за умови, визначеної ОС (наприклад, позаплановий нагляд);
– скорочення сфери сертифікації, щоб вилучити невідповідні види продукції;
– призупинення сертифікації на період проведення клієнтом коригувальних заходів;
– скасування сертифікації.
н) підтримування та зберігання записів (пункт 4.13 ПС 9.06). ОС зберігає записи (звітні документи), щоб продемонструвати, що всі вимоги до процесу сертифікації (вимоги цього стандарту та схеми сертифікації) були виконані результативно. ОС зберігає записи за умов конфіденційності. Записи необхідно перевозити, передавати і пересилати тільки у спосіб, що забезпечує дотримання умов конфіденційності.
Схеми, що використовуються під час сертифікації, визначає орган з сертифікації за погодженням із заявником.
Рекомендовані схеми (моделі) сертифікації.
Для покриття зобов’язань згідно з 4.3.1 ДСТУ EN ISO/IEC 17065:2019 щодо діяльності з сертифікації або оцінки відповідності відповідно до розробленої системи управління ризиками ОС ПВ ДП «УкрНДІВ» заключає договір добровільного страхування відповідальності перед третіми особами.
Предметом договору є майнові інтереси, що не суперечать закону і пов’язані з відшкодуванням Страхувальником (ОС ПВ ДП «УкрНДІВ») заподіяної ним шкоди (у разі її доведення) третій особі через ненавмисну помилку (недбалість, недогляд), під час надавання послуг з сертифікації або оцінки відповідності продукції, процесів чи послуг.